Dt. Selahattin Dönmez

Selahattin Dönmez
Selahattin Dönmez
Üye

Selahattin Dönmez 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Diyetisyen, 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik Bölümünün Diyetetik Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını “Erken Tedavi Başlanan Okul Öncesi Yaş Grubu Klasik Fenilketonürili Çocukların Beslenme Durumu” konusunda tezini bitirerek Beslenme Uzmanı olarak mezun olmuştur.

1999 yılında Fark Etmeden Diyet Beslenme ve Eğitim Danışmanlığını kuran Selahattin Dönmez aynı yıl İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı’nda Bilim Uzmanı olarak göreve başlamıştır. 2000-2001’de Londra’da Royal College of Physicians’ta Metabolik Hastalıklarda Beslenme alanında Medical Masterclass eğitimi almış, 2006’da Amerikan Beslenme ve Diyetetik Akademisinin “Yetişkinlerde Kilo Kontrolü”, 2007’de Harvard Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Bölümü Beslenme Bilimlerinin “Enteral ve Parenteral Beslenme” ve 2009’da “Şişmanlığın Tedavisinde Pratik Tedavi Yöntemleri” sertifika programlarını başarı ile tamamlayan ilk Türk Diyetisyen olmuştur. Bilimsel alanda önemli dergiler olan Annual of Nutrition and Metabolism, Laboratorine Medicana ve Journal of Inherited Metabolism’de metabolik hastalıkların klinik bulgu ve diyet tedavileri, International Journal of Obesity ve Appetite’de obezite diyet tedavisi, yeme davranış bozukluğuna yaklaşım ile ilgili yayınları yayınlanmıştır.

2005 – 2010 yılları arasında American Overseas Dietetic Association Ülke Temsilcisi, 2009 – 2010 yılları arasında Türkiye Diyetisyenler Derneğinin Dış İlişkiler Komisyonu başkanı olarak görevlendirilmiştir. Aynı yıl Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin EFAD (The European Federation of the Associations of Dietitians) ve ICDA (International Condeferation of Dietetic Associations) Türkiye delegesi olarak “Dietetic Network” grubunda çalışmıştır.

Halen İstanbul’da Fark Etmeden Diyet Beslenme ve Eğitim Danışmanlığı’nda Uzman Diyetisyen olarak çalışmaktadır. İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak “Tarife Geliştirme ve Porsiyonlama” ve “Doğumsal Metabolik Hastalıklarda Beslenme” derslerini vermektedir. Sabah Gazetesi Cumartesi ekinde, Baby and You, BeStyle Magazin ve MAG dergilerinde beslenme yazarlığı yapmaktadır. Türkiye ilk ve tek sağlıklı beslenme dergisi Healthy Food Guide Türkiye edisyonunun Genel Yayın Yönetmenidir. Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez; Türkiye Diyetisyenler Derneği, The American Academy of Nutrition and Dietetic’s ve Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Derneği üyesidir. Prof. Dr. Ayşe Baysal hocamızın büyük emekle kurduğu “Prof. Dr. Ayşe Baysal Beslenme Eğitim ve Araştırma Vakfı (BESVAK)” Yönetim Kurulu Başkanıdır.